Schůzky o komunikaci (9. a 16.12.2011)

Vydáno dne 10. 01. 2012

Louda si pro nás připravil schůzky na téma komunikace. První se zaměřením na Konflikty a druhá se zaměřením na Naslouchání. Jestli chcete vědět co více se dělo, čtěte dál.

Komunikace I - Konflikty

Schůzka výjimečně začíná už v 17:30. Přicházím na poslední chvíli s domněním, že už se čeká jenom na mně. Bohužel na klubovně je jenom Louda a tak s ním čekám na ostatní. Vychutnávám si během toho nachystanou atmosféru. Je totiž zhasnuté, na stole jsou zapálené svíčky, kolem nich leží papírky s texty a do toho všeho hraje hudba. Postupně přicházejí Adéla, Michal a Přema. Program začínáme tím, že si každý vybereme a vezmeme papírky, které se nám líbí, nebo ke kterým se chceme nějak vyjádřit. Když začíná debata nad jednotlivými texty, přichází Svišť a přidává se k nám. Za odměnu mu dáme některé z našich papírků. Diskutujeme dál nad texty. U některých všichni souhlasíme se významem vět a s tím co je na nich špatně či dobře. U jiných jsou ale názory různé a můžeme tak sledovat, jak každý může stejnou větu brát různým způsobem. Na závěr schůzky si pak dáváme drobnou hříčku. Každý dostáváme skrytě do pusy nějaký pamlsek a máme ostatním nakreslit co to bylo. No a to je pro dnešek bohužel vše (připraveného toho totiž bylo víc), a to jenom pro to, že se na začátku dlouho čekalo, než se sejdeme.

Ukázky textů: „Jsi blbý, nebo jo?“ , „To se ti ale povedlo.“ a spousta dalších.

Komunikace II - Naslouchání

Dnes schůzka začíná klasicky v 18:00. Možná i proto všichni přichází celkem včas. Pro tentokrát přišli: Ťapka, Louda, Michal, Míša, Přema, Mnějéša a Adéla. Pro začátek si dáváme aktivitu na uvolnění. Dostáváme jeden velký papír a úkolem je jednoduše nakreslit co nás napadne. Ztížené to je lehce tím, že se kreslí vodovými barvami a navíc rukama, respektive mikrotenovými rukavicemi na rukách. Poté si povídáme o jednotlivých stupních naslouchání (od ignorace až po aktivní naslouchání a odpovídání). Diskutujeme také nad tím, jak důležité je pro ostatní naslouchat jim, ale i co naopak může naslouchání jiným přinést nám. V dalším programu jsme si pak vyzkoušeli, že naslouchat někomu není vždy tak jednoduché jak se může na první pohled zdát. Hrála se totiž hříčka s pantomimou, kdy vždy jeden člověk z týmu předvádí zadané slovo. To vše v čase, který si dohodl v „aukci“. Pokud to jeho tým neuhodl, hádal druhý tým při předvádění svého zástupce. Hra nám vydržela až do konce schůzky. Tím jsme i zakončili sérii dvou schůzek o komunikaci.

(Autor: Míša | Informační e-mailVytisknout článek)