Anketa
Z které fakulty UTB se podaří nabrat nejvíce nových členů Skřítka?

FT (1098 hl.)
 
FAME (448 hl.)
 
FMK (505 hl.)
 
FAI (502 hl.)
 
FHS (483 hl.)
 
FLKŘ (489 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 3525

Vyhledávání
Vyhledat text

Administrace
Moudrosti

Tradiční akce

          Vydáno dne 19. 02. 2012

"Myslím, že je to důležitá věc. Tradice a rituály jsou jedním ze základních prvků kmene, které vytvářejí jeho identitu a upevňují sounáležitost jeho členů. Navíc může být takový seznam dobrou inspirací pro ty, kteří přijdou po nás (přeci jen nebudeme rovery navěky). Samozřejmě si do programu kmene vloží své vlastní aktivity a záliby, ale budou mít z čeho vybírat a na co navazovat."
Sirka

Zde si můžeš pročíst akce, na které v dobrém vzpomínáme a které nás často provázejí novou sezónou. Tvoří jádro našeho programu, na které dále přibalujeme různé sportovní programy, zábavu, kulturní vyžití a také trochu poznávání a diskusí, společně s výlety do přírody. Programy se samozřejmě vyvíjí tak, jak se každý nový člen kmene zapojuje do jejich příprav.

Putování se Skřítkem, konec srpna – začátek září

"Nikdo jsme tehdy nechápali, proč se na výpravu scházíme večer. Ale ve chvíli, kdy přišel Skřítek, jsme začali tušit, že nás čeká výprava, na kterou nezapomeneme. Když jsme na druhý den ráno ulehali někde uprostřed lesů, měli jsme toho už hodně za sebou. Společný start na cestě Skřítka a vyjádření vlastních přání."

Louda
Poslední přespání, podzim

"Dlouhá je trampská sezóna, dlouhé je období radosti z putování. Ale i ono jednou končí, aby se mohlo obrodit a z jara nás překvapit novými krásami. Nastane čas, kdy se zima začne hlásit o svá práva. Ranní mrazíky začnou být znát, přibalený svetr se rázem upotřebí. Horký čaj je milejší než cokoliv na světe. Již zanedlouho tu bude jenom chlad. A tehdy, v předvečer zimy, vyrazíme naposledy. Rozloučit se s hvězdným širákem, který odlétne až do jara."

Mnějéša
Ohýnky k oslavě ročních období, jaro – léto – podzim – zima

"Naši předkové slavili příchod jednotlivých ročních období různým způsobem. Přelomové dny (rovnodennosti a slunovraty) pro ně byly důležitými mezníky v ročním cyklu a nejinak je tomu v našem kmeni. I my se v tyto dny, pokud možno přesně, scházíme, abychom uvítali nové období. Narozdíl od našich předků jsou skřítkovské slavnosti jednodušší, avšak naše. Pokud to podmínky dovolí, tak posedíme u ohníčku, něco opečeme a v přítomnosti kytar také rádi něco zapějeme. A když není venku zrovna vlídno, tak se k pokračování programu uchýlíme do vyhřáte chaty či klubovny, kde může program pokračovat jak dlouho je komu libo."

Sirka
Soupeření o pohár RK Skřítek, tu a tam

"Moc a sílá vladařů a celého státu byla od nepaměti porovnávána silou vojska. Občas se však v historii času vynoří nějaký vojevůdce, který dokáže s malou hrstkou bojovníku porazit mnohonásobně větší přesilu. Ne vždy se síla musí porovnávat prolitím většího či menšího množství krve. Lze taktéž najít i vladaře s přívlastkem prozíravé, kteří chtěli porovnat své síly jinak než bojem. Našli si proto disciplínu, v které by výherce „souboje“ byl skutečným vítězem a jeho země uznána jako vítězná. V dnešní době takovému souboji říkáme soutěž nebo turnaj. Abychom předvedli své schopnosti musíme být vyzyvateli pro ostatní. Výsledek soutěže není jenom o získání poháru, ale hlavně o motivaci pro sebezdokonalení v dané odvětí lidské činnosti či zábavy. Člověk s duchem objevitele a bojovníka si stejně tak rád zahraje např. šipky, jak bude vařit guláš na čas. CARPE DIEM neboli „užívej dne“ a neboj se postavit vyzyvateli i TY! Možná že budeš překvapen s výsledkem. Ale když to nezkusíš…"

Žralok
Miquik, začátek prosince

"Mikuláš, to je doba několik týdnů před Vánoci, kdy se lidé tradičně převlékají za čerty aby postrašili pár dětí. Se Skřítkaři již tradičně jezdíme na pár dní touto dobou do Prahy na oblíbený Mikulášský víkend. Nejde ale o strašení, nýbrž o velkou pravidelnou celostátní roverskou akci s účastí přes 500 lidí. Nejvyhledávanějšími částmi víkendu jsou sobotní přednášky a ples. Mimoto pořádán i další doprovodný program, jako například vyhlášení výsledků umělecké soutěže či promítání filmů. Každý ročník má nějaké své téma a přednášky, na něj zaměřené, se pronáší v posluchárnách některé z pražských vysokých škol. Vedou je největší machři v Česku původem z různých oborů. V posledních letech nejsou ani přednášející zahraniční hosti výjimkou. Je to taky akce kde se setkávají roveři z celé republiky, kteří se seznámili v průběhu roku na různých kurzech a jiných skautských akcích. Velmi oblíbený bývá i sobotní ples, kde je přeci jen více prostoru pro prohození pár slov se známými, které jsme dlouho neviděli, než při přebíhání mezi přednáškami. Dalším obrovským plusem plesu je i to, že si tam člověk zatančí."

Lepid
Roverský Silvestr, 31. 12.

Zasedání Skřítkova sněmu s volbou vedení, září a leden

Taneční schůzky a skautské plesování, zima

"Taneční schůzky? Nakonec proč ne!
Tanec je společenská aktivita jako každá jiná, navíc obohacena hudbou. Už ve starověku měli rituální tance kolem ohně, ale dnešní doba nabízí širokou škálu tanců:
Standardní (Valčík, Polka...), Latinskoamerické (Cha-cha, Rumba...), Solo tance (břišní tanec, Hip hop, moderna...), Skupinové ( Country tance...)
Takže neseďme doma a pojďme se společně tance naučit či jen zopakovat, ať můžeme navštívit tradiční skautské plesy. Třeba již vyzkoušený Zlínský skautský ples a Napajedelský skautský ples."

Miška
Velikonoční výprava, víkend před Velikonocemi

Venčení pejsků z útulku, tu a tam

Roverská cyklovýprava, 1. nebo 8. května

"Heslo „Pohyb je život“ platí i pro pohyb vlastní silou po dvou kolech. Protože to víme, vyrážíme vždy v jeden z květnových svátečních dnů na cyklovýpravu. Někteří vyrážejí hned dvakrát, neboť na druhý z těch dvou svátků obvykle bývá zase junácká (resp. oddílová) jízda. Ta roverská bývá samozřejmě o cosi delší, a tak se podíváme i po vzdálenějších zajímavostech. Oblíbenost těchto akcí je příznačná, protože „rover“ je nejen poutník, ale také slovensky jízdní kolo."

Přema
Roverská expedice, začátek července

"Putování, ať už krajinou nebo životem, je typická činnost každého rovera či rangers. Proto i v našem kmeni je tradicí vyrážet na začátku července - ještě před táborem - na roverskou expedici. Počátky této tradice sahají ještě před založení kmene a první expedice nebyla nikterak megalomanskou akcí (Vsacký Cáb 2003). Přesto se tato tradice ujala a v průběhu let začala přinášet své plody. Po druhém čistě šlapacím ročníku (Z Pulčín do Zlína 2004) jsme se vypavili také do zahraničí (Putování po hradech západního Slovenska 2005) a dlouho na sebe nenechala čekat ani vodácká expedice (Berounka 2006). Některé ročníky byly komornější (Betonová hranice 2007, Z Rožnova na hráz Šance 2011), jindy jsme vyráželi ve velkém počtu na dlouhé cesty (Vlakem kolem ČR 2008, Malá Fatra 2009). Možná jednou z nejpestřejších byla předposlední expedice (Okolí Náměště nad Oslavou, 2010), kdy jsme se pohybovali po zemi (kola, auta, vlak), po vodě (kajak, raft, plachetnice) i ve vzduchu (slaňování z mostu). Za těch už téměř deset let jsme na roverských expedicích zažili ledasco a něco z toho by určitě stálo za zopakování, ale stále je zde hodně námětů, které terpve čekají na své zrealizování - expedice čistě na kolech, výprava někam dál do zahraničí, zimní expedice a jiné."

Sirka

A protože jsme roverský kmen, naše akce dále doplňují i nejrůznější programy ze skautského prostředí. Pomáháme tak vést mladší a snažíme se sloužit společnosti.

Výročí 45. oddílu Lesní moudrosti, konec září

"Narozeniny. Den, který každého z nás jednou za rok potká. A dost často to také patřičně oslavíme. I náš oddíl má takové narozeniny. Přesněji tedy výročí založení oddílu. Jeho vznik se datuje na září roku 1989. A i my si toto datum každý rok rádi připomínáme. Vyjíždíme společně s členy oddílu a jeho přáteli na víkend na některou z chat, kde na oslavu zapalujeme slavnostní oheň."

Míša
Brigády na Lukově, poslední sobota v měsíci

"Už je to řadu let, co se první z nás zapojili do práce na brigádách „ku obnově zašlé slávy královského hradu Lukova“, jak se tyto jednodenní akce kdysi nazývaly v oddílovém časopise. V teplejší polovině roku pravidelně každou poslední sobotu v měsíci pořádá Spolek přátel hradu Lukova brigády i pro dobrovolníky od jinud a my se snažíme aspoň na jedné ročně přiložit svou ruku ke společnému dílu."

Přema
Střediskové Vánoce, v týdnu před Štědrým dnem

"Vánoce. Období které máme spjaté s rodinnou pohodou, stromečkem, dárky, cukrovím a s mnoha dalšími tradicemi. I naše středisko je vlastně jedna velká rodina. Společně si tedy vánoce také připomínáme. A nemyslíme při tom jenom na sebe. Tradičně se scházíme na některé ze zastávek MHD, odkud pak vyrážíme do lesa. Tam zvířátkům nazdobíme stromeček všemi dobrůtkami, které jim přineseme. Zbytek večera pak strávíme společným programem v útulné vyhřáté klubovně. Vánoce jsou však také příležitostí, kdy se sejdou i členové rodiny, kteří se často nepotkávají. Proto i Střediskové Vánoce jsou místem, kde můžete potkat i lidi z řad bývalých členů."

Míša
Úklidy Dřevnice, duben

"Proč je v seznamu i čistě pracovní akce? Proč rok za rokem chodíme čistit Dřevnici? Možná proto, že udělat něco je lepší než nedělat nic. Zvlášť v tomhle světě, kde mizí mnou oblíbené kouty přírody pod asfaltem, zabetonované nebo zavezené odpadky. Tak aspoň to málo, o tom přemýšlím cestou na svůj první ročník. Nakonec i o tom začnu pochybovat, sisyfovská práce, říkám si. Stejně zase někdo něco zahodí! Ale kdyby jsem to neudělal, tak by tam to všechno v plastikovém pytli, který nesu do kontejneru pořád leželo. Hned mám z té tíhy lepší pocit."

Mnějéša
Letní tábor, červenec

"Letní tábor je snem každého mladého a nejsladší vzpomínkou každého dospělého z řad skautů. Vyrazit do přírody, s minimem se postavit čelem všem nástrahám přírody, večer uléhat ve skrytu tee-pee s pohledem na plápolající oheň a ráno se probouzet do nového dne po boku přátel daleko od přetechnizovaného světa. A koho jsem doteď nepřesvědčil, že se jedná o největší událost sezóny, jen se podívejte do bohaté táborové fotogalerie a nechte se vpíjet do atmosféry tábora.."

Louda

(Autor: Louda | Informační e-mailVytisknout článek)


Návrh a realizace: Skřet, Redakční systém:phpRS