MiQuik 5. - 7. 12. 2014

Autor: Přema <premysl(at)jurak.cz>, Téma: Kronika, Vydáno dne: 16. 12. 2014

Po nějaké době samostatná víkendovka RS Skřítek. Tentokrát jsme na Mikulášský víkend vyrazili sice jenom tři (Junior, Šotek a já), ale když připočteme ještě Jardu se Šamankou, kteří do Stověžaté Matičky dorazili z opačného směru, a nyní už místního Willyho, není to zase tak hrozné.

Program v MeetFactory Winternitzova vila

Junior se v pátek ve Smíchovské MeetFactory zúčastnil i Komponovaného večera s Polibkem múzy. Jel jsem tam s ním vyzvednout lístky a pak místo programu bloumal po Zlíchově, Smíchově, Malvazinkách a Malé Straně. Navštívil jsem mimo jiné jednu z významných vil od architekta Adolfa Loose a pak také v ohybu ulic Nosticovy a Hellichovy místo, kam Jaroslav Foglar umístil události kolem vzniku komiksových Rychlých šípů. Před půlnocí jsme se s Junem potkali na Andělu a vydali na Střížkov, kde byl domluvený nocleh. Vlastně ani ne tak nocleh jako luxusní ubytování(-;

Ohyb Nosticovy a Hellichovy Kostel sv. Apolináře

V sobotu ráno dorazil Šotek. Na Semináři jsme měli většinu přednášek všichni stejnou - vychutnali jsme si Marka Orko Váchu při tématu "Krása, umění a slavení", dozvěděli se něco zajímavostí zejména o M. R. Štefánikovi od Jiřího Grygara, doslova si užili prezentaci Adama Gebriana o současném urbanismu a mírně setrvačně doposlechli závěrečnou plenárku "Umění a kýč" z úst Tomáše Kulky. Ještě Willyho jsme tam potkali - nechal vás pozdravovat. Šotek pak hned zase zmizel, prý bráchovi na Zavěrečnou, a my dva zbylí se vydali do ulic. Nasáli trochu vánoční atmosféry na náměstí Míru, na Hradě navštívili mou nejoblíbenější pražskou sochu a v Dejvicích tzv. vilovou kolonii Na Babě (mimochodem, když jsem si pak doma hledal informace o zhlédnuté Hrskově vile, zjistil jsem, že jsme toho z této utajené perly Prahy viděli sotva 5 % - čili příště repete a za světla). Před Tanečním večerem jsme zajeli na "Kulaťák" předat Jardovi s chotí jejich lístky a aspoň se s nimi pozdravit. Zbytek večera nám pak vyplnil klášter Emauzy, kostel sv. Apolináře a Café B|Braun (s interiérem od Evy Jiřičné).

Dům U České orlice Purkrábkův dům

Na neděli pak byla v plánu vycházka po významných místech spolku Junák - Český skaut v době jeho založení 1914, kterou vedl Bobo. Pohybovali jsme se zhruba v oblasti vymezené Ovocným trhem, Lazarskou a Tančícím domem, zhlédli domy prvních funkcionářů místa prvních kluboven (což byla často totožná místa s těmi domy funkcionářů...), prvních kanceláří, Svojsíkovo bydliště a školu (kde učil poté, co byl přeložen "ze Žižkova do Prahy") apod. Poměrně výrazně architektonicky zaměřený víkend jsme pak zakončili na Nákladovém nádraží Žížkov. Já jsem z Prahy odjížděl rozhodně spokojený!

Poslední bydliště A. B. S. Rotunda sv. Kříže