Anketa
Z které fakulty UTB se podaří nabrat nejvíce nových členů Skřítka?

FT (1066 hl.)
 
FAME (425 hl.)
 
FMK (481 hl.)
 
FAI (464 hl.)
 
FHS (458 hl.)
 
FLKŘ (463 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 3357

Vyhledávání
Vyhledat text

Administrace

Diskuze

Přehled kategorií
 - Kmenové tradice
  - Slib a tak vůbec

 

AutorPříspěvky
Přema
303 příspěvků 

 
Vloženo 25.08.2014 11:38:08  

Buď čistý ty i místo, v němž žiješ. Cti tělo, je nositelem života a chrámem ducha. Buď prostý a přirozený. Buď přítelem a ochráncem přírody.

Hledej, miluj a chraň pravdu. Buď poctivý, když o něco usiluješ. Vytvoř si svůj názor a respektuj názor druhých.

Buď statečný, nauč se ovládat sám sebe. Buď skromný, neplýtvej planými slovy. Buď poslušný dobrého a udržuj si čisté svědomí.

Buď laskavý, ochotně pomáhej bližnímu. Buď obětavý, konej nezištné služby. Měj radost ze života a práce. Přemýšlej a tvoř.


Tolik tedy k první otázce. Co se týče toho, odkud se toto konkrétní znění vzalo, tak nemohu sloužit. Je to otázka na Šmudlu - napiš přímo jemu, myslím, že ti rád a obšírně odpoví.
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 13.08.2014 20:52:02  

Mám dotaz. Jaké je znění světel v oddílovém podání? A napadá mě hned druhý: kde se vlastně vzalo? Když se dívám na oficiální stránky Ligy Lesní moudrosti, tak zní odlišně (i když v principu vyjadřují to samé). Dokážu si představit, že jde o odlišnost typu "ztraceno v překladu". I když i anglická verze je podstatně blíže té oficiální české, než oddílové
Mnějéša
514 příspěvků 

 
Vloženo 03.10.2012 12:07:09  

Mě přijde, že je to fajn tak nějak řešit okolo. Snažit se hrát fair play a náležitě reagovat na hru druhých tak jak je v rámci věci žádoucí.
Přema
303 příspěvků 

 
Vloženo 03.10.2012 00:04:47  

A jak to konkrétně provést? Tedy jinak než pozvednout transparent a vyrazit do prvomájového průvodu...?
Mnějéša
514 příspěvků 

 
Vloženo 30.09.2012 19:56:08  

Konečně jsem dostal tu správnou náladu na toto milé vlákno :-)
Co se týče formulace slibu "zachovávat zákony skautské", tak mě napadá nezmíněný výklad: Dbát na to, aby se ze světa nevytratily.
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 18.09.2012 23:56:08  

Tak Jirka farář říká, že církev je jen určitá firma. Od nich nás odpuzuje asi představa nějakého statického výkladu a mnohdy svazujících pravidel. Ale o to nejde, třeba mi připadá, že lidé v nějaké církvi postupují (i když jsou to mladí rozumní vzdělaní lidé) odvrchu dolů a já si to potřebuju pomalu odvodit sám, nebo max. s postrčením, odspodu a taky kombinuju vlivy ze skušenosti. Slova indukce a dedukce se mi pletou, ale něco tak. No, jak jsem k tomu přišel, tak to je věc jiná, ale zajímavé je, že si k takové představě Boha může člověk vytvořit i nějaký vztah. No, to jestli doplňovat větu do slibu, to už jsou podle mě jen slovíčka, hlavní je co člověk cítí. A taky slib mám už za sebou, i když kdybych sliboval dnes, tak to tam asi řeknu.
No, zmíněné byly ještě zákony skautské. Pod tím si vybavuju 10 zákonů, slib, případně u nás i Světla (i když ty trochu i v Pravdě a Lásce). Zajímavější mi příjde co to znamená je zachovávat. Je to nebránit je jiným plnit? Vést je k tomu a zmiňovat je? Posuzovat podle nich svět? Řídit se podle nich? Nějak je přesně na nich trvat? Nebo je jen mít na paměti?
No, Světla mám nějak v povědomí, ale přeci jen, i když jsou psaná krásně, mně na přemítání přišla vždy hodně dlouhá a obsáhlá. Připadá mi, že v tom slibu se stejně dají najít a přitom není tak svazující (konkrétní a obsáhlý). Přeci jen my se pohybujeme většinou mezi lidmi, kteří mají nějaké morální hodnoty a tak i když se jim nelíbí nějaká konkrétní formulace, tak se stejně ke světu chovají víceméně slušně. (Já třeba slušně, i když asi nemoc zodpovědně).
Louda
492 příspěvků 

 
Vloženo 18.09.2012 21:40:00  

Jo jo.. pěkná debata.. Jinak Lepide, s tvojí definicí Boha se ztotožňuji už dlouhou dobu naprosto přesně.. Hodně mi v tom pomohlo uvědomit si odlišnost významu církve (ať už jakékoliv) a pojmu Bůh..
Na druhou stranu osobně nepotřebuji slib doplňovat o tu větičku s Bohem. Pokud beru jeho přítomnost, tak spíš, jako pozorovatele (a tedy jej nemusím vyhledávat ve svatostáncích, ani jinak uctívat). Ale to už odbíhám od původního tématu.
Slib, tak jak je stvořený, se mi velmi líbí (i když jsou mými favority Světla :) ) a řekl bych, že i když v "moderní" době není příliš IN, tak je možná o to víc potřeba..
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 18.09.2012 10:35:22  

No, vlastně k tomu mám co říct. Je to poměrně osobní a můžete s tím i nesouhlasit, ale pro kultivovanou výměnu názorů jsem toto vlákno založil.
Nedávno jsem objevil co je to Bůh. A vycházím z některých zkušeností a pak z některých dalších vysvětlení a hlavně mi to dává určitý význam, se kterým mohu souhlasit.
Bůh je něco, co je obsažené ve všem, co to přesahuje a sjednocuje celý svět. Někdo ho nazývá Příroda, někdo Matka Země, na jménu tak úplně nezáleží. Popravdě, takové zjištění je uklidňující a určitým způsobem naplňující. Všechno má svůj smysl, když se člověku nedaří, je to cenná zkušenost. No a pak další otázkou je jaký si k němu vytvoříme vztah.
Opraveno 18.09.2012 10:36:38
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 18.09.2012 09:59:00  

To mi připadá hezká poznámka, že autoři jsou jenom lidi, i když inteligentní.
Tady je nějaký dokument s přehledem historie vývoje českého slibu: slib.wz.cz/Vyznam_slibu/.../vyvoj_slibu_Kay3.doc Přečetl jsem si ty příklady a Přema má pravdu, za těch sto let se změnil slib mnohokrát, ale obvykle šlo jen o formulaci, tedy hledání té vhodné.

Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 18.09.2012 09:45:12  

Díky, díky. Obvykle se snažím nastínit i já nějaké odpovědi, ale tady mě toho moc nenapadá. Jistě, osobní vztah ke slibu je hodně důležitý, vlastně snad u všech skautů tvoří to hlavní, co se slibu týče. To bych zařadil částečně do pocitů, proto je to tak těžko formulovatelné. Druhou částí jsou názory, to jsou vědomé důvody proč jsem si něco zvolil a v této části dospělý člověk na většinu otázek zná i nějaké důvody proti (i když s nimi obvykle nesouhlasí, bývají na to i zajímavé diskuzní hry). Argumentace, že každý si pod tím představuje něco jiného, je sice pravdivá, ale připadá mi, že je spíše ten vztah je spíše v oblasti pocitů, než vysvětlitelných názorů. Přece i když se náš názor liší, tak to neznamená, že se o něj nemůžeme podělit a vyargumentovat ho. Právě znalost a vzájemné respektování názorů chápavé lidi sbližuje. Nechci aby se tady někdo do někoho pustil, jak se párkrát stalo.
Chci poděkovat Přemovi, že se toho tak hezky ujal a doufám, že se ještě někdo přidá.
Přema
303 příspěvků 

 
Vloženo 17.09.2012 23:59:35  

Jinak: o nejvyšší Pravdě a Lásce toho bylo napsáno mnoho, stejně tak o Bohu - zajímavé pro tuto diskusi mi přijdou ta slova tak obyčejná (možná by bylo lepší říci běžná) jako právě "povinnost", "čest", "zachovávat", "zákon" atp.

"Povinnost je pochopená nutnost," říká letitá moudrost. Ovšem nemyslí se tím nutnost někým stanovená zvenčí. Jsou situace, kdy jsou určité věci nevyhnutlné. Ne proto - znovu opakuji - protože to někdo chce, nýbrž proto, že je to tak prostě nejlepší. A opět: ne pro mě, nebo pro někoho (nebo aspoň ne jen pro mě, resp. jen pro někoho), avšak tak nějak celkově. Prostě to takhle vycítíme... Ovšem, to vycítění je zase - a, smím-li soudit, zcela přirozeně - v úzkém vztahu s naším vnitřním naladěním, s naším světonázorem, s naší životní zkušeností, prostě s naším vztahem k celé věci. Čili, posuzovat význam slov slibu na základě léty utvořeného vztahu k němu není jeho znehodnocováním - právě naopak, je to něco jako nadstavba, nebo jsou to přinejmenším rovnocenné fenomény, které se vzájemné podporují.

Howgh. Význam slova čest nechť rozebere zase někdo další(-:
Opraveno 20.09.2012 22:17:50
Přema
303 příspěvků 

 
Vloženo 17.09.2012 23:45:52  

Tak jako fyzika nemá jednu "teorii všeho", tak ani v otázkách duchovních asi nelze jednoduše formulovat významy tebou zmíněných pojmů v rámci nějaké jednotící souvislosti. A je to možná dobře, neboť pak by spíše než o ideu šlo o ideologii.

Dávní autoři textu slibu zajisté přesně věděli, co do něj píší - a dle mého soudu vybrali ze všech "vhodných" slov ta "velmi vhodná". Nicméně to byli jen lidé* (tudíž nevlastnili patent na rozum) a tedy i oni slib formulovali na základě nějakého svého vztahu k danému tématu. *Nebyli to samozřejmě žádní primitivové, protože jinak by se formulka slibu neudržela sto let tak říkajíc na výsluní skautsko-filosofických debat v takřka původní podobě.

To, že nás tato slova stále znovu podněcují k přemýšlení o tom, co že jsme to tehdy vlastně odříkávali, je podle mě to nejcennější na celém obřadu. Text slibu je geniálně jednoduchý (- lze s ním úspěšně pracovat už s dětmi kolem 11 let věku) a zároveň ani trochu banální (- lze s ním úspěšně pracovat i s dospělými libovolného věku).
Opraveno 20.09.2012 22:16:20
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 14.09.2012 10:55:14  

A ještě jinak: Ano, my jsme si k němu za období svého skautského života vytvořili nějaký vztah. Ale ti bratři a sestry, kteří zase tvořili jeho podobu, měli určitě nějaký důvod k tomu proč slib vypadá tak jak vypadá a proč tam dali to které slovo. Myslím, že to není jen bezduchá skládačka slov, které se přiřadí význam až časem a užíváním.
Třeba v souvislosti s Pravdou a Láskou se mi vybavují dvě jména. Seton a Havel, ať už náhodou, nebo se vzájemně se slibem inspirovali. Ale náhoda jako taková neexistuje, vždy jsou nějaké souvislosti, i když je neznáme a nebo se zdají být úplně nepředstavitelné a z racionálního pohledu nemyslitelné až nesmyslné.
Opraveno 14.09.2012 10:56:42
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 14.09.2012 10:36:26  

Jasné, jo no, já myslel, že kdyby to nějak dobře dopadlo, mohli bychom to rozšířit i na další pravidla. A myslím, že je dobré alespoň se podívat jak to vidí ostatní (a samozřejmě se tím ovlivnit, ale nepřijímat to úplně, pokud se mi to nelíbí). A myslí, že více lidí více ví, může přinést nové podněty. Je to už pár let, co jsem byl na vigilii, ale i když toto mělo být jejím vznešeným cílem, tak mi přišlo, že jsem řešil mnohem praktičtější otázky (a podle náznaků s některými dalšími jsem nebyl sám)
Louda
492 příspěvků 

 
Vloženo 13.09.2012 20:04:01  

Myslím Lepide, že tohle není téma, které by se dalo někdy vyřešit. Samozřejmě můžeme dlouze debatovat a vzájemně se třeba i obohatit o názory druhého. Osobně mi tvé otázky přijdou typickým příkladem bodů k roverské vigílii.

Když jsi tady zmínil ten slib, tak to ve mě vyvolalo hodně pocitů a možná právě to je to nejdůležitější - než samotná slova z toho vnímat to, co jsme si ke slibu za ty roky vybudovali. Protože bych řekl, že právě tyto zkušenosti a tento vztah nám pomáhají lépe pochopit význam slov ve slibu.
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 12.09.2012 22:43:03  

Povinnosti se asi těžko naplní pokud je člověk nezná, co jsou ale povinnosti a co vlastní zájem?
Lepid
428 příspěvků 

 
Vloženo 12.09.2012 22:41:06  

Ahoj všichni. Řeknu Vám jak jsem dospěl k této myšlence. Připadá mi, že na pořádnou schůzku by to nebylo a mnohé by takové filosofování nudilo. Tak píšu do diskuze. Čtu zrovna sbírku spisů Erazima Koháka, česko-amerického skauta a filosofa. A také se zrovna nacházím ve fázi přehodnocování pohledu na svět.
Zmiňuje se o skautském slibu (ještě ve staré verzi milovat vlast svou, republiku Československou) a já jsem si přehrál co jsem sliboval já: "Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe, sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce a věrně v každé době plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské." Obvykle se ve skautských diskuzích řeší co je to Pravda a Láska a jedním dechem se dodává, že pro věřící je to hned vysvětleno v poslední větě bez toho, aby se řeklo co to ten Bůh opravdu je, navíc se jen výjimečně dostane k uspokojivému výsledku. Nezažil jsem, že by se někdy mluvilo i o některé jiné části slibu. Ale já jsem zjistil, že nerozumím skoro ničemu z toho slibu. Ano, pro mladé a slibující je to osobní otázka, teda spíš na to, jestli jsou ochotni ten slib unést, než si říct co pro mě v životě znamená.
Tak pokládám otázku: Co je to čest, co je to Pravda a Láska, co jsou povinnosti, co je to zachovávat, co je to Bůh?
AutorPříspěvky

Návrh a realizace: Skřet, Redakční systém:phpRS